درست نخ دندان بکشید

استفاده از نخ دندان نقش بسیار مهمی در رعایت بهداشت دهان و دندان دارد. نخ دندان پلاک ها و باکتری‌هایی را از بین می‌برد که مسواک شما به آنها دسترسی ندارد. اگر شما نخ دندان نزنید در نظافت بیش از یک سوم سطح دندانتان کوتاهی کرده‌اید. پلاک‌های دندانی عامل اصلی بیماری‌های لثه می‌باشند. با حداقل یک بار استفاده از نخ دندان در طی روز، شانس به وجود آمدن این پلاک‌ها به شدت کاهش می‌یابد.

  
روش استفاده از نخ دندان

;از یک نخ دندان مناسب که در داروخانه ها به وفور یافت می شود، یک تکه به

اندازه ی 35-30 سانتیمتر ببرید.

2- نخ رادور انگشتان وسط دو دست بپیچید و آن را با انگشت شست و سبابه مهار کنید.

 

 

3- نخ دندان را با انگشت شست و سبابه طوری بگیرید که حدود دو سانتی متراز نخ بین انگشتانتان محصور شود تا تسلط شما به حرکت نخ افزایش یابد.

4- حرکت انگشتان جهت سهولت در کار با نخ دندان خیلی مهم است. از انگشتان شست جهت استفاده در دندان های فک بالا و از انگشتان سبابه جهت پاک کرن دندان های پایین استفاده کنید.

 

 

5- نخ دندان را به آرامی به دور هر دندان بلغزانید و در حین انجام این کار نخ را محکم و کشیده نگه دارید.

 

6- نخ را به صورت منحنی دور دندان گرد کنید و به آرامی آن را تا زیر ناحیه آزاد لثه ببرید و به سمت بالا حرکت دهید. این حرکت را دو یا سه بار تکرار کنید.

7- هیچگاه نخ دندان را با فشار بین دندان‌ها وارد نکنید، زیرا باعث آسیب به لثه‌ها می‌شود. بلکه آن را به آرامی میان دندان‌ها حرکت دهید.

 

 

8- بعد از استفاده از نخ دندان مسواک بزنید. این موثرترین روش برای جلوگیری از پوسیدگی دندانها و بیماری های لثه است.

نکته ی مهم در استفاده از نخ دندان این است که بعد از نخ کشیدن هر دندان، آن را کمی بچرخانید تا برای پاک کردن مواد غذایی از بین دندان دیگر، همیشه نخ تمیز به کار برده شود.

 

 

چند توصیه هنگام استفاده از نخ دندان:
1- نخ دندان را حتما به لثه ی مجاور دو دندان بکشید تا خوب تمیز شود. شاید در اوایل از لثه خون بیاید، ولی بعد از مدتی که لثه خوب تمیز شد، خونریزی کاهش پیدا خواهد کرد. در صورت ادامه ی خونریزی حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. احتمالا به جرم گیری نیاز خواهید داشت.
2- در صورتی که نخ دندان هنگام استفاده در بین دندان ها، رشته رشته یا پاره شود، احتمالا دو مشکل وجود دارد: یکی پوسیدگی بین دو دندان. دوم وجود جرم در آن قسمت از دندان.البته پرکردگی نامناسب دندان هم باعث پاره شدن نخ خواهد شد که در هر سه صورت باید به دندانپزشک مراجعه کنید و نسبت به رفع مشکل اقدام نمایید.
3- بهتر است قبل از مسواک زدن، اول با نخ دندان بین دندان ها را خوب تمیز کنید و بعد مسواک بزنید.

4- اگر دچار پوسیدگی دندان یا پرکردگی نامناسب یا بیماری لثه باشید، استفاده از مسواک و نخ دندان مشکل شما را حل نخواهد کرد و باید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید تا سلامتی دندان هایتان مطمئن شوید. بعد با خیال راحت به بهداشت دهان و دندان خود برسید و هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

                                                                                                      کلینیک ساج

آیا درد قلبی نشانه سکته است ؟

دردهای ناشی از تنگی عروق کرونر دردهای آنژینی نام دارند و عروق خون رسان به عضله قلب را به نام عروق کرونر می شناسیم، درد قلبی ممکن است منشأ دیگری داشته باشد، التهاب جدار خارجی قلب را از جمله عوامل برشمرد.

دردهای کرونری اهمیت و البته خصوصیاتی دارند. به عنوان مثال هنگام بالا رفتن از پله، دویدن، راه رفتن و یا برداشتن بار سنگین، فرد احساس درد دارد که معمولا در پشت جناغ است.

دردهای کرونری می تواند در جداره طرف چپ یا راست سینه نیز احساس شود، کیفیت این دردها گنگ و مبهم است و فرد نمی تواند موضعی را برای آن نشان دهد. فرد هنگام شرح حال، اظهار می دارد که گویا سنگی را روی سینه اش قرار داده اند که به تدریج و تا ۲۰ دقیقه بعد به تدریج خوب می شود.

درد قلبی چگونه تشخیص داده می شود ؟

آنچه حائز اهمیت است، محل درد، مدت و عوامل ایجاد کننده آن می باشد. درد آنژینی با عصبانیت ایجاد می شود و ممکن است به گلو، فک تحتانی و بین دو کتف انتشار یابد. دردهای آنژینی با کاهش خون رسانی به عضله قلب اتفاق می افتد و اگر این حالت تکرار و یا مدت آن طولانی باشد، منجر به سکته قلبی می شود.

البته تشخیص این که دردها مربوط به کدام بخش بدن است، بر عهده پزشک است که با روش های پاراکلینیکی مانند آنژیوگرافی، نوار قلب، تست ورزش و اکو تشخیص قطعی اعلام می شود.

دردهایی که در زمان استراحت احساس می شوند که حالت تیر کشیدن یا سوزن سوزن شدن دارد، اسپاسم های عضلانی -عصبی هستند. البته تشخیص نوع درد فقط بر عهده پزشک است.

آیا هر نوع درد قلبی منشا کرونری دارد ؟

خیر؛ به عنوان مثال، شلی مادرزادی دریچه میترال (پرولاپس میترال) هم دردهای غیر آنژینی ایجاد می کند. دردهای پرولاپس میترال آزار دهنده است، اما خطرناک نیست.

دردهای گوارشی هم ممکن است پشت جناغ احساس شود، لازم به ذکر است اگر یک نقطه از قلب درد بگیرد و به دست چپ برسد که با نفس کشیدن تشدید شود، از خصوصیات درد قلبی نیست.

درد یک نشانه است

درد یک نشانه است و بیماری تلقی نمی شود، فردی که دچار درد قلبی شده باید به پزشک مراجعه نماید تا پس از تشخیص قطعی برای درمان اقدام شود. درد یک علامت است و حتما باید به پزشک مراجعه کرد. گاهی عنوان می شود که افراد دچار خستگی صبحگاهی قلب هستند که علمی نیست؛ این حالت ناشی از خستگی روحی است و فردی که صبح دچار بی خالی و ضعف است، علائم افسردگی را                                                                                   دارد.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 کلینیک ساج

آلودگی هوا و رژیم غذایی مناسب برای این روزهای شهرمان

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران؛حالا مدت هاست که دیگر آلودگی هوای تهران، حتی در حد هشدارش هم کسی را متعجب نمی کند و این توصیه ها که «گروه های آسیب پذیر مانند بیماران قلبی، بیماران آسمی، سالمندان، بچه ها و … از منزل خارج نشوند» یا «سعی کنید سفرهای درون شهری را به حداقل برسانید و بیشتر از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید» و … آنقدر تکراری است که شاید دیگر رغبتی برای شنیدنش نباشد! البته شاید بهتر باشد چند روزی را در تقویم به عنوان روزهای آلودگی هوا ثبت و از پیش برایش برنامه ریزی کرد! به هر حال بحث آلودگی هوا تا زمانی که به صورت اساسی حل نشود، همچنان ادامه خواهد داشت؛ هر سال شادی زمستانی مان سیاه می شود و حتی یک تعطیلی ۳،۲ روزه هم نمی تواند از شدت سردرد و تهوع و تنگی نفس مان کم کند● حتی اگر سیگار نمی کشید …

هر فرد روزانه نزدیک به ۲۲ هزار بار تنفس می کند و تقریبا به ۱۵ کیلوگرم هوا در روز نیاز دارد؛ معمولا انسان می تواند به مدت ۵ هفته بدون غذا و ۵ روز بدون آب زنده بماند، اما بدون هوا حتی ۵ دقیقه هم نمی تواند زنده بماند. آمارهای مرگ ومیر در سال ۸۹ نشان می دهد سالانه بیش از ۴ هزار و ۲۸ نفر بر اثر بیماری های تنفسی در تهران جان خود را از دست می دهند. سال گذشته این رقم افزایش یافت و به ۴ هزار و ۱۸۱ نفر رسید و در ۶ ماه نخست امسال باز هم افزایش یافته و به ۲ هزار و ۹۹ نفر رسیده است.

البته آلودگی هوا فقط مختص شهر تهران نیست و همه ساکنان شهرهای بزرگ و البته شهرهای صنعتی کشورمان به نوعی دچار مسمومیت شده و قربانی آلودگی هوا می شوند. منوکسید کربن، اکسید نیتروژن، اکسید سولفور، ذرات معلق در هوا و هیدروکربن ها از جمله همین مواد آلوده کننده است که بدن انسان را در برابر عفونت های بیماری زا حساس تر کرده، مشکلات تنفسی، تحریک چشم و ناراحتی های قوه بویایی را افزایش می دهد که همه این عوارض به شکل پررنگ تری در کودکان بروز می کند. البته برای حفظ سلامت بدن می توان نکاتی را در نظر گرفته و با رعایت شان از بروز شرایط اضطراری پیشگیری کنیم.

● بهترین و بدترین غذاها

در هوای آلوده باید برخی مواد غذایی را مصرف کرد که خاصیت خنثی کنندگی مواد سمی موجود در هوا را داشته باشند.

مصرف غذاهایی که حاوی آنتی اکسیدان های سلنیوم و بتاکاروتن هستند هم توصیه می شود؛ هنگام آلودگی هوای استنشاقی، مقدار زیادی رادیکال آزاد در بدن تولید می شود که سبب کاهش توان فرد در انجام کارهای روزمره زندگی شده و حتی در دراز مدت می تواند بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی عروقی و انواع سرطان را ایجاد کند. برای به حداقل رساندن عواقب ناشی از تجمع رادیکال های آزاد در بدن مصرف آنتی اکسیدان ها را در رژیم غذایی افزایش دهید. سبزیجات و میوه هایی مثل طالبی، انبه، کدو تنبل، فلفل،اسفناج، کلم و زردآلو بتاکاروتن دارند. سلنیوم را هم می توانید در غذاهای دریایی، مرغ، نان، آجیل و غلات سبوس دار پیدا کنید.

  E + C + D= ضد آلودگی

چه در خانه هستید، چه در محل کار و چه پشت فرمان، از مواد غذایی مثل: کرفس، اسفناج، گوجه فرنگی، لیمو شیرین، نارنگی، پرتقال و برگه سبز کاهو استفاده کنید که غنی از ویتامین C هستند. البته مصرف جوانه گندم، روغن های گیاهی، گردو، بادام، زیتون، جگر و سبزیجات دارای برگ سبز که منابع ویتامین E هستند را هم فراموش نکنید. به خصوص اگر شغل تان طوری است که باید بیشتر در هوای آزاد باشید؛ این ویتامین می تواند مسمومیت ناشی از آلودگی هوا را خنثی کند.منابع مناسب ویتامین D هم شیر، کره و زرده تخم مرغ هستند که باید در برنامه غذایی روزانه تان باشند.

پکتین بخورید!

مواد غذایی که سرشار از پکتین هستند، سرب موجود در هوا را می گیرند و مانع از نفوذ سرب به سلول های بدن می شوند؛ مصرف روزانه یک عدد سیب می تواند عوارض ناشی از آلودگی هوا را کاهش داده و میوه هایی مانند پرتقال و توت فرنگی نیز سرشار از پکتین بوده و برای کاهش عوارض آلودگی هوا مفید هستند.

 لبنیات کم چرب میل کنید

در هوای آلوده باید بیشتر از همیشه شیر، ماست و دوغ بنوشید، زیرا فسفر، منیزیم و کلسیمی که در لبنیات یافت می شود، همگی خنثی کننده سموم هستند و برای کاهش صدمات دستگاه تنفسی و التهاب دستگاه گوارش ناشی از آلودگی هوا، باید مصرف شیر و لبنیات بیش از پیش شود.

مصرف شیر و فراورده های آن باعث نرم شدن مخاط تنفسی فوقانی، مری و معده می شود و به دلیل وجود ترکیبات مناسب برای رشد و نمو باکتری های مفید که عمل دفع ادرار و مدفوع و مواد آلاینده را تنظیم می کنند، التهابات و بیماری های دستگاه گوارش را کاهش می دهد.

  کمبود کلسیم = جذب سرب بیشتر!

افرادی که کمبود کلسیم دارند، بیشتر در معرض خطر آلودگی با سرب قرار می گیرند. چون گیرنده های فلزات ۲ ظرفیتی در بدن انسان به صورت رقابتی عمل می کنند و در صورتی که این گیرنده ها، قبلا با فلزات مورد نیاز بدن مانند آهن و کلسیم اشباع شده باشند، بدن کمتر در معرض آلودگی با سرب قرار می گیرد برای جلوگیری از آلودگی زیاد با سرب بهتر است لبنیات بیشتری مصرف کنید که منبع غنی کلسیم هستند.

 air-pollution-2

  چرب و چیلی ها ممنوع!

در روزهایی که آلودگی هوا بسیار زیاد است، از غذاهای چرب به خصوص چربی های جامد حیوانی و گیاهی استفاده نکنید که مصرف چنین غذاهایی فقط باعث تشدید کاهش توان بدنی و ذهنی شما در طول روز خواهد شد. پس استفاده از تنقلات کم ارزش مثل چیپس، پفک و نوشابه های گازدار را بی خیال شوید که باعث اختلال جذب عناصر مفید در بدن می شود و می تواند اثرات منفی آلودگی هوا را تشدید کند. مصرف موادی مثل سوسیس و کالباس هم به دلیل داشتن مواد شیمیایی و نگهدارنده، علاوه بر این که به خودی خود مضر و سرطان زاست، برای ساکنان شهرهایی که هوای ناسالم دارد، به هیچ وجه توصیه نمی شود.

  سیر و پیاز بخورید

سیر، پیاز و تره فرنگی، هر قدر هم که بوی آزاردهنده ای داشته باشند اما حاوی مقدار زیادی گوگرد هستند که می توانند از مخاط دستگاه تنفسی محافظت کنند.

  نوشیدن آب زیاد فراموش نشود

نوشیدن زیاد آب به کلیه ها کمک می کند تا املاح اضافی از بدن خارج شود و ذرات آلودگی مدت کمتری در بدن باقی بماند.

  خرید از وانتی ممنوع!

در روزهای آلودگی هوا نباید از وانتی هایی که میوه و سبزیجات تازه را در کنار خیابان ها می فروشند یا مغازه هایی که سبزیجات خود را بیرون از مغازه و در مسیر عبور خودروها می گذارند، میوه و سبزی بخرید.

5 عادت تغذیه ایی که باعث خستگی می شوند

بدن انسان وابستگی زیادی به میزان و نوع انرژی و مواد مغذی موجود در خوردنی‌ها دارد و به همین دلیل زمان و نحوه خوردن غذا می‌تواند به شما انرژی دهد یا انرژی‌تان را تحلیل ببرد.

شبکه خبری فاکس نیوز در یک مقاله جدید پنچ عادت معمول در برنامه تغذیه‌ای روزانه را معرفی کرده که می‌توانند موجب تحلیل رفتن انرژی و در نتیجه خستگی شوند. این پنج عادت عبارتند از:

– گرسنه ماندن به مدت طولانی 

وقتی بیش از دو ساعت چیزی نخورید، قندخونتان افت می‌کند. غذا باعث تامین گلوکز که قند موجود در جریان خون است، می‌شود. سلول‌های‌ بدن ما از گلوکز برای تولید انتقال‌دهنده‌های انرژی استفاده می‌کنند. بنابراین با کاهش قندخون انرژی‌تان هم کاهش می‌یابد. برای ثابت نگه‌داشتن میزان قندخون هر دو تا سه ساعت یک میان‌وعده سالم مصرف کنید.

– خوردن صبحانه‌ بسیار شیرین 

صبحانه شیرین مانند کیک و مافین دشمن انرژی است. بنابراین توصیه می‌شود که روزتان را با غذاهای حاوی فیبر خوراکی محلول که در جو و مغزها یافت می‌شود، آغاز کنید. به گفته «دیوید کتز»، بنیانگذار مرکز پژوهشی پیشگیری دانشگاه ییل، این نوع از فیبرها در روده حل شده و از جذب قند و چربی‌ زیادی در خون که عامل تشدیدکننده خستگی هستند جلوگیری می‌کنند.

– انتخاب نادرست سبزیجات 

هرچند همه سبزیجات مفید هستند اما از بروکلی، کلم برگ، گل کلم و کلم پیچ بیشتر استفاده کنید. این محصولات حاوی «ایزوتیوسیانات‌ها» هستند که مواد لازم برای تولید میتوکندری را تهیه می‌کنند. میتوکندری بخشی از سلول است که منجر به تولید انرژی می‌شود.

– کمبود مصرف گوشت قرمز

آهن موجود در گوشت قرمز کلید اصلی انرژی و کسب بنیه است. حدود 12 درصد زنان 20 تا 49 سال مبتلا به کمبود آهن هستند. کمبود آهن باعث ایجاد احساس خستگی می‌شود. زنان تا 51 سالگی روزانه 18 میلی‌گرم و پس از آن 8 میلی‌گرم آهن نیاز دارند. گوشت قرمز بهترین منبع آهن است. گیاهانی مانند لوبیا قرمز هم حاوی آهن هستند. ویتامین C نیز به جذب آهن کمک می‌کند و برای جذب بهتر آهن، یک ساعت پس از مصرف آن از نوشیدن قهوه یا چای پرهیز کنید.

– کاهش مصرف کربوهیدرات‌ها 

بدن ما به کمک کربوهیدرات‌ها فعالیت می‌کند. کربوهیدرات‌ها بدون کاهش ذخایر عضلات، چربی می‌سوزانند. یک رژیم غذایی ایده‌آل حاوی 50 تا 55 درصد کربوهیدرات، 20 تا 25 درصد پروتئین و 25 درصد چربی است. کربوهیدرات‌ها پس از جذب، انرژی تولید می‌کنند.

لامینکتومی چه نوع جراحی است؟

لامینکتومی Laminectomy نوعی جراحی است که از آن برای کاهش فشار بر روی ریشه های عصبی که از ستون مهره خارج میشوند استفاده میشود. در این نوع از جراحی قسمتی از استخوانی به نام لامینا را که بر روی عصب قرار گرفته خارج میکنند تا فشار کمتری به آن وارد شود.

آناتومی

ستون فقرات از روی هم قرار گرفتن مهره ها تشکیل شده است. قسمت اصلی تشکیل دهنده هر مهره را جسم مهره میگویند که به شکل یک استوانه کم ارتفاع است. به پشت جسم مهره یک حلقه استخوانی متصل شده که نخاع را در خود جای داده و از آن محافظت میکند. این حلقه با کنار هم قرار گرفتن چهار تیغه استخوانی درست میشود. دو تیغه که از پشت جسم مهره بیرون میزنند را پدیکول یا پدیکل Pedicle میگویند و سپس از انتهای پشتی این پدیکل ها دو تیغه دیگر خارج شده که به طرف هم میروند تا به هم متصل شوند. این تیغه های ثانویه را لامینا Lamina میگویند.

3643_orig

از محل اتصال پدیکل و لامینا دو زائده استخوانی خارج میشود. یک زائده که از هر طرف به سمت خارج رفته و به آن زائده عرضی مهره Transverse process میگویند و یک زائده دیگر به نام زائده مفصلی Articular process که مفاصل فاست را میسازند. در محل اتصال دو لامینا در پشت حلقه استخوانی یک زائده دیگر به پشت میرود که به آن زائده خاری یا زائده شوکی Spinous process میگویند. دو پدیکول نیمه جلویی و دو لامینا نیمه پشتی حلقه استخوانی محافظ نخاع را میسازند.

هدف از انجام عمل لامینکتومی چیست؟

نخاع در درون یک محفظه بسته به نام کانال نخاعی است که از پشت سر هم قرار گرفتن حلقه های استخوانی پشت هر مهره درست شده است. گاهی اوقات به عللی نخاع در درون این حلقه استخوانی تحت فشار قرار میگیرد و یا ریشه های عصبی که از نخاع خارج میشوند در حین خروج از این حلقه استخوانی تحت فشار قرار میگیرند.

این فشار به علت تنگ شدن کانال نخاعی و محدود شدن فضای درونی این حلقه استخوانی است و میتواند علل متفاوتی داشته باشد که مهمترین آنها عبارتند از

  • هرنی دیسک بین مهره ای
  • رشد استخوان های اضافه به نام استئوفیت یا اسپور به درون کانال نخاعی
  • کلفت شدن رباط های اطراف کانال نخاعی
  • جابجا شدن مهره ها و سر خوردن آنها بر روی هم
تنگ شدن فضا موجب فشار به نخاع و ریشه عصبی و بروز علائم بیماری میشود. یک راه خوب برای برداشتن فشار از روی عصب برداشتن قسمتی از حلقه استخوانی است. از این حلقه استخوانی لامینا بیش از دیگر قسمت ها در دسترس است. با برداشتن لامینا میتوان حلقه بسته استخوانی را در یک طرف باز کرده و در نتیجه فشار روی نخاع و عصب را کم کرد.

 

آنچه درباره بوتاکس باید بدانید

بوتاکس نام اختصاری سم بوتولیسم است. تزریق مقدار کمی از این ماده بطور مستقیم در ماهیچه فعالیت آن را کم کرده و خطوطی را که نتیجه پرکاری آن روی صورت به وجود می آید از بین می برد در نتیجه صورت جوان تر و شاداب تر به نظر می رسد. یک روش سریع و نسبتا غیر تهاجمی است.

تزریق بوتاکس روش سریع و موثری برای رفع چروک است  زمان شروع اثر بوتاکس بین 4تا7 روز است.مدت تزریق آن بین 1۰ تا20 دقیقه طول می‌کشد و می‌توانید بعد از تزریق سریع به سر کار خود برگردید،حتی در اکثر مواقع هنگام خروج کمتر کسی متوجه تزریق‌ها خواهد شد.

اثرات تزریق بوتاکس بسته به تعداد تزریق قبلی بین ۴ تا ۶ ماه طول می‌کشد. اگر هر3 ماه به مدت یک سال تزریق بوتاکس انجام شود، به تدریج فواصل تزریق های بعدی بیشتر می‌شود، یعنی عملا با تزریق بوتاکس کمتر اثرات طولانی‌تری حاصل می‌شود.

 

کلینیک ساج واقع در سعادت آباد آمادگی ارائه خدمات ژل و بوتاکس را توسط پزشک متخصص  دارا می باشد 

جهت اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

02122115990  02122112300  02122118475

موارد تزریق واکسن آنفولانزا

شکل دارویی
این واکسن به صورت سوسپانسیون در سرنگ های آماده مصرف و به شکل مایع شفاف و بی رنگ در سرنگ های تک دوز است.
موارد مصرف
برای پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا به خصوص در افرادی که در صورت ابتلا به آنفولانزا در معرض خطر بروز عوارض آن قرار دارند، توصیه می شود.
واکسیناسیون به خصوص برای بیماران زیر با در نظر گرفتن سیاست های ملی ایمن سازی توصیه می شود:
-افراد با سن 65 سال و بالاتر، بدون در نظر گرفتن شرایط جسمانی آنها.
-بزرگسالان و کودکان مبتلا به بیماری های مزمن ریوی یا قلبی شامل آسم.
-بزرگسالان و کودکان مبتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت.
-بزرگسالان و کودکان مبتلا به اختلالات مزمن عملکرد کلیه.
– بزرگسالان و کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی ناشی از بیماری ها یا مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی (مانند کورتیکواستروئیدها) یا رادیو تراپی.
-کودکان و نوجوانان شش ماهه تا 18 ساله که ترکیبات محتوی استیل سالیسیلیک اسید (آسپیرین) را برای مدت طولانی مصرف می کنند و به دنبال ابتلا به بیماری آنفولانزا، در معرض خطر ابتلا به سندرم Rreye قرار دارند.

influenza-vaccine-jpg

میزان و روش تجویز
مقدار مصرف برای بزرگسالان و کودکان و بزرگ تر از 36 ماه 0.5 میلی لیتر (دوز کامل) است.
در کودکان بین شش تا 35 ماه، اطلاعات بالینی محدود بوده و مقادیر 0.25 الی 0.5 میلی لیتر مصرف شده است.
کودکانی که برای اولین بار واکسن دریافت می کنند، لازم است بعد از گذشت دست کم چهار هفته، دوباره واکسن دریافت کنند.
واکسن به صورت داخل عضلانی یا زیر جلدی عمیق تزریق می شود.
موارد منع مصرف
واکسیناسیون لازم است در بیماران مبتلا به تب یا عفونت حاد به تعویق انداخته شود.
در صورت داشتن حساسیت به هریک از ترکیبات فعال یا جانبی دارو و باقیمانده های احتمالی ترکیبات تخم مرغ، پروتئین مرغی، فرمالدئید، ستیل تری متیل آمونیوم بروماید، پلی سوربات 80 و یا جنتامایسین، از مصرف واکسن بپرهیزید.
احتیاط های ویژه در حین مصرف
این واکسن را تحت هیچ شرایطی داخل عروق تزریق نکنید. همانند سایر واکسن های تزریقی، این واکسن می تواند منجر به واکنش آنافیلاکتیک در بدن بیمار گردد. برای همین دقت شود که هنگام تزریق، امکانات درمانی و نظارت های لازم در دسترس باشد.
تداخل
این واکسن را می توان همراه سایر واکسن ها تجویز کرد. ولی در صورت تجویز همزمان دو واکسن، احتمال تشدید عوارض جانبی آنها وجود دارد. واکسیناسیون لازم است بر روی اندام های متفاوتی صورت گیرد.
پس از تجویز واکسن آنفولانزا امکان مشاهده پاسخ مثبت کاذب در برخی سنجش های آزمایشگاهی مثل هپاتیت وجود دارد که گذرا است.
مصرف در دوران بارداری و شیردهی
این واکسن را می توان در دوران شیردهی تجویز کرد. براساس اطلاعات محدود موجود، عوارض ناخواسته مشخصی در ارتباط با تجویز این واکسن در مادر و جنین مشاهده نشده است.
این واکسن را می توان در سه ماهه دوم و سوم بارداری تجویز کرد. در زنان بارداری که به دلایل پزشکی، احتمال بروز عوارض ناشی از آنفولانزا در آنها بیشتر است، مصرف این واکسن بدون در نظر گرفتن ماه بارداری توصیه شده است.
عوارض جانبی
از عوارض جانبی شایع ناشی از تزریق این واکسن (یک صدم تا یک دهم) می توان به سردرد، تعریق، درد عضلات و مفاصل، تب، ضعف، لرز، خستگی، واکنش های موضعی شامل سرخی، ورم، درد و سختی محل تزریق اشاره کرد. این عوارض معمولاً طی یک تا دو روز بدون درمان برطرف می شود.
از واکنش های ناخواسته گزارش شده می توان به اختلالات خون وسیستم لنفاوی، واکنش های آلرژیک شدید، اختلالات سیستم عصبی مثل تشنج و اختلالات عروقی و پوست مثل خارش و کهیر اشاره کرد.
ایمنی
ایمنی سرمی معمولاً بین دو تا سه هفته ایجاد می شود. مدت ایمنی پس از تزریق واکسن بین شش تا 12 ماه است.
نگهداری
این واکسن را لازم است در دمای بین دو تا هشت درجه سانتی گراد (یخچال) و به دور از نور و انجماد نگهداری کنید. عمر قفسه ای دارو یک سال است. قبل از تزریق، واکسن را به دمای حدود 25 درجه سانتی گراد (دمای استاندارد اتاق) برسانید. سرنگ را قبل از تزریق به آرامی تکان دهید.

سرماخوردگی

اغاز فصل سرما همواره با موجی از سرماخوردگی بخصوص در اطفال همراه بوده است.

با توجه به تفاوت نوع درمان و داروتراپی میان سرماخوردگی و انفلوانزا بهتر است با شناخت علائم هر کدام راه صحیح درمان را با مراجعه به پزشک حاذق پیش بگیریم.

علائم سرماخوردگی انفلوانزا
تب به ندرت بالا(میتواند 3تا4 روز ادامه پیدا کند)
سردرد به ندرت شدید
بدن درد خفیف معمولا شدید
احساس خستگی و ضعف ضعیف شدید
گرفتگی بینی رایج گاهی اوقات
عطسه رایج گاهی اوقات
گلودرد رایج رایج
سرفه خفیف تا متوسط رایج،میتواند شدید شود

طبق اخرین توصیه های بهداشتی درمانی تزریق واکسن انفلوانزا در گروه پرخطر جامعه(کمتر از 10 سال و بالاتر از 50 سال) میتواند در جلوگیری از ابتلا موثر واقع گردد.

در دیگر گروه های سنی زیر نظر پزشک این تزریق انجام پذیر میباشد.

با تهیه این دارو از مرکز معتبر ،خود را در برابر طیفی از ویروسهای انفلوانزا ایمن سازید.

بیماری لثه با بسیاری از بیماری های دیگر ارتباط مستقیم دارد

پژوهشگران علوم پزشکی می گویند نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که درمان بیماری لثه با بسیاری از بیماری های دیگر مثل آلزایمر و سکته معزی ارتباط مستقیم دارد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، بیماری لثه شامل تورم ،زخم یا عفونت بافتهای اطراف دندان ها می شوند. بطور کلی ۲ شکل اصلی از بیماری لثه وجود دارد

درمان التهاب و عفونت لثه به کنترل دیگر بیماری ‌های التهابی مزمن در بدن نیز کمک می‌ کند. در یافته جدید محققان ۵ بیماری مرتبط با اختلال در لثه یا بیماری پریودنتال بیشتر معرفی شده است:

آلزایمر: مطالعات مختلف نشان داده اند که بیماری پیشرفته لثه با افزایش شدت زوال عقل و کاهش سریع تر توانایی های شناختی ارتباط مستقیم دارد. کسانی که مبتلا به پریودنتیت هستند، ۶ برابر سریع تر از دیگران به آلزایمر مبتلا می شوند. گرچه مطالعات بیشتری برای تعیین رابطه مستقیم پریودنتیت با زوال شناختی مورد نیاز است اما محققان معتقدند که بهبود بیماری لثه می تواند درمان بیماری آلزایمر نیز محسوب شود.

سکته مغزی: مطالعات اخیر نشان دهنده وجود رابطه‌ بین بیماری پریودنتال و سکته مغزی است. در مطالعه‌ ای که برای یافتن ارتباط بین عفونت دندان و سکته مغزی انجام شد، بررسی ‌ها نشان داد احتمال داشتن عفونت دهانی در افراد دارای ایسکمی حاد عروق مغزی بیشتر است.

بیماری قلبی: یافته های ارائه شده در نشست سالانه انجمن میکروب شناسی آمریکا نشان می دهد که باکتری هایی که باعث بیماری لثه می شوند، منجر به توسعه بیماری قلبی نیز می گردند (در نتیجه التهاب ایجاد شده ناشی از بیماری پریودنتال). برخی عوامل مشترک هر دو بیماری عبارتند از مصرف سیگار، تغذیه نامناسب، دیابت، جنسیت (مذکر).

آرتریت روماتوئید: تحقیقات نشان می دهد که باکتری های مسئول بیماری لثه به نام پورفیروموناس ژنژیوالیس، نه تنها منجر به شروع زودتر آرتریت روماتوئید می شود، بلکه اجازه می دهد این بیماری به شدت پیشرفت کند و حتی منجر به تخریب غضروف شود.

دیابت: احتمال ابتلا به بیماری پریودنتال در افراد مبتلا به دیابت بیشتر است. علت این موضوع، حساسیت بیشتر افراد مبتلا به دیابت در مقابله با عفونت است. در واقع، بیماری پریودنتال اغلب به عنوان عارضه ‌ای از بیماری دیابت در نظر گرفته می ‌شود. افرادی که دیابت آن‌ ها تحت کنترل نیست، در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

همچنین تحقیقات نشان داده است که بیماری پریودنتال، کنترل قند خون را برای بیماران دیابتی سخت ‌تر می ‌کند. بیماری پریودنتال پیشرفته می ‌تواند قند خون را افزایش دهد که این شرایط، افراد مبتلا به دیابت را در معرض عوارض بیشتری قرار می ‌دهد.

لثه ی سالم، بین دندان‌ها را پُر می‌کند، از این رو حالت کنگره‌ای دارد. رنگ آن صورتی متمایل به قرمز است و در فرد بالغ در حد طوق (فاصله بین تاج و ریشه) قرار دارد.

بین لثه و دندان در حالت عادی شیار باریکی وجود دارد که به آن شیار لثه می‌گویند و عمقی حداکثر تا حدود ۳ میلی متر دارد. سطح لثه در حالت طبیعی دان دان است. تغییر در هر کدام از موارد فوق می‌تواند نشانه‌ای از بیماری لثه باشد.

عارضه ریفلاکس معده چیست؟

عارضه «ریفلاکس» یا «ترش کردن» یکی از شایع ترین اختلالات گوارشی است که بسیاری از افراد آن را تجربه می کنند. این عارضه گوارشی در بیشتر موارد به درمان خاصی نیاز ندارد اما ممکن است در درازمدت باعث بروز بیماری شود. نکته این جاست که هر فردی که دچار «ریفلاکس» می شود، نباید تصور کند به بیماری مزمنی مبتلا خواهد شد و یا بیماری او دشوار است.
 
 بنابراین بهتر است اطلاعات مردم را از این دسته از بیماری ها افزایش دهیم تا با آگاهی بیشتر به درمان بیماری خود اقدام کنند.علایم «ریفلاکس» در بیشتر مواقع اختصاصی نیست و مبتلایان به عوارض صفراوی، قلبی و معده با علایم شبیه «ریفلاکس» به پزشک مراجعه می کنند. بنابراین علایم بیماری «ریفلاکس» با بسیاری از بیماری ها شباهت دارد و تشخیص واقعی بیماری را دشوار می کند.
 
ریفلاکس یعنی چه؟
مری که نقش انتقال مواد غذایی از دهان به معده را دارد، فقط یک لوله عضلانی انتقال دهنده مواد غذایی به معده نیست بلکه عملکرد موثری در پیشگیری از «ریفلاکس» دارد. حرکات مری و اسفنکترهای انتهای مری و ترشحات آن، نقش مهمی در عملکرد صحیح مری دارد.«ریفلاکس» در واقع بازگشت اسید معده به مجرای مری است که ممکن است ?? درصد افراد در طول روز علایم خفیفی از آن را احساس کنند. 
 
دکتر نادر میثاق متخصص داخلی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این مطلب به خراسان می گوید: در بیشتر موارد عملکرد مری مانع از بروز علایم «ریفلاکس» می شود و عارضه خود به خود رفع می شود اما اگر عملکرد مری مختل شده باشد علایم با شدت بیشتری بروز پیدا می کند. بیشتر مبتلایان به «ریفلاکس» از علایمی مانند سوزش سردل و پشت جناغ سینه و احساس ترش کردن شدید شکایت دارند و گاهی اوقات افزایش ترشح بزاق نشان دهنده «ریفلاکس» است. این علایم به التهاب دیواره مری منجر می شود و هر قدر علایم شدیدتر باشد، التهاب هم بیشتر می شود. 
 
در درازمدت تماس اسید معده با مری به ایجاد زخم منجر می شود و مری که نمی تواند مانع از ورود اسید معده شود، به ترمیم زخم می پردازد. اما ادامه بیماری باعث وخیم تر شدن زخم می شود و احتمال بروز سرطان مری افزایش پیدا می کند. گاهی اوقات سوزش سردل در درازمدت به درد شدید پشت قفسه سینه تبدیل می شود و همین جاست که «ریفلاکس» با بیماری قلبی اشتباه گرفته می شود. معمولا درد ناشی از «ریفلاکس» و زخم ناشی از آن با درد عوارض قلبی تفاوت هایی دارد. درد ناشی از عوارض قلبی با فعالیت بدنی بیشتر می شود، به دست چپ و فک منتشر می شود و چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد. در صورتی که درد ناشی از «ریفلاکس» ممکن است در زمان استراحت عود کند و حتی بیمار را از خواب بیدار کند، این درد با خوردن آب یا آنتی اسید رفع می شود.
 
از سوی دیگر ممکن است «ریفلاکس» علایم مبهمی به همراه داشته باشد. گاهی بیمار با سرفه های مزمن و تحریکی مراجعه و تصور می کند آسم دارد. در صورتی که ورود ترشحات مری به حنجره و راه های تنفسی باعث سرفه و مشکلات تنفسی بیمار شده و وی به «ریفلاکس» مزمن مبتلاست. بنابراین دسته بزرگی از علایم اختصاصی و غیراختصاصی در تشخیص عارضه «ریفلاکس» به پزشک در تشخیص بیماری کمک می کند.
 
عوامل تشدیدکننده ریفلاکس
در بسیاری از موارد برخی عوامل باعث تشدید عارضه «ریفلاکس» می شود. خوردن غذاهای سنگین، حجیم، پرچرب و آبکی و پرادویه، مصرف مایعات محرک، مصرف سیگار و مشروبات الکلی از مهم ترین دلایل تشدید «ریفلاکس» است. 
 
هم چنین چاقی و گذراندن دوره بارداری در بروز عارضه موثر است. در دوران بارداری افزایش ترشح هورمون ها و فشار مکانیکی که رحم بر دستگاه گوارش وارد می کند، ممکن است به تشدید علایم عارضه منجر شود. خانم های چاق باردار بیش از دیگران در معرض ابتلا به این عارضه قرار دارند. از سوی دیگر اختلالات حرکتی مری، انسداد راه های خروجی معده به علت ایجاد زخم و یا تومور هم ممکن است باعث بروز«ریفلاکس» شود.
 
آزمایش PH
به گفته وی بهترین راه تشخیص این عارضه «تست PH» است که طی آن دستگاهی داخل معده بیمار قرار داده می شود و بیمار طی فعالیت روزانه آن را همراه دارد. این دستگاه حجم PH انتهای مری بیمار را پایش می کند و میزان PHرا زمانی که بیمار دچار حمله ریفلاکس می شود، ثبت می کند. این روش دقیق است اما به دلیل تهاجمی بودن توصیه نمی شود. روش دیگر «تست درمانی» است که طی آن معاینات بالینی و گرفتن شرح حال بیمار به پزشک در تشخیص بیماری «ریفلاکس» کمک می کند. اگر علایم بیمار با مصرف آنتی اسید و مایعات برطرف شد، تشخیص «ریفلاکس» قطعی است.
 
درمان
این جراح عمومی درباره شیوه های درمان «ریفلاکس» توضیح می دهد: درمان «ریفلاکس» با یک سری دستورالعمل های ساده میسر است.اجتناب از مصرف غذاهای سنگین، حجیم و پرچرب، اجتناب از نوشیدن چای پررنگ، قهوه، الکل و ترک سیگار اولین راهکار است. سپس به بیمار توصیه می شود حجم غذای خود را کم کند و در دفعات بیشتری غذا بخورد، ? ساعت قبل از خواب مایعات ننوشد و بعد از شام دراز نکشد.کاهش علایم بیماری نیز با مصرف داروهای آنتی اسید مثل شربت «هیدروکسی آلومینیوم» و «منیزیم» امکان پذیر است. اگر بیمار نیم ساعت قبل از خواب از این شربت مصرف کند، از حملات «ریفلاکس» در خواب پیشگیری کرده است.در موارد شدیدتر، داروهای کاهش دهنده اسید معده مثل «رانیتیدین»، «امپرازول» توسط پزشک تجویز می شود. 
 
گاهی داروهایی که انقباضات مری را تشدید می کند و مانع بازگشت اسید به مری می شود مانند «متوکلوپرامید» و «زامپریدون» باید تجویز شود. تاکید می کنیم که این داروها زمانی توسط پزشک تجویز می شود که عارضه «ریفلاکس» در بیمار به تشخیص قطعی رسیده باشد و همراه با توصیه هایی برای تغییر سبک زندگی به بیمار ارائه شود. توصیه هایی مثل اصلاح رژیم غذایی و رعایت نکاتی که باعث تشدید ریفلاکس می شود، کاهش وزن در افراد چاق و بلند بودن بالش زیر سر در رفع عارضه موثر است.
 
موارد مزمن بیمار
گاهی اوقات «ریفلاکس» در اثر اختلالات عملکردی مری رخ می دهد. مبتلایان به فتق دیافراگمی و اختلالات حرکتی مری ممکن است برای درمان عارضه به عمل جراحی نیاز پیدا کنند. وی با اشاره به این که مهم ترین و جدی ترین عارضه «ریفلاکس» زخم مری است، می گوید: در واقع تماس مداوم اسید معده با مخاط مری در درازمدت باعث ایجاد زخم مری، تنگی مری و اختلال در بلع می شود و در درازمدت عوارض ریوی و تنفسی ایجاد می کند. 
 
نکته این جاست که اگر «ریفلاکس» مزمن باشد و طی سالیان متمادی درمان نشود و بیمار چند عامل خطر دیگر مانند مصرف سیگار و الکل طی سال های طولانی را داشته باشد، ممکن است به زخم مری مبتلا شود، از آن جا که هرجا زخم مزمن وجود داشته باشد، امکان بروز سرطان هم وجود دارد درباره این بیماران هم گفته می شود که در معرض سرطان مری قرار دارند زیرا زخم مزمن مری به علت تحریکات بیش از حد دچار تغییر ژنتیکی می شود و به صورت بی رویه تکثیر پیدا می کند و با تغییر ماهیت سلولی در درازمدت به تومور تبدیل می شود.
 
 معمولا در «ریفلاکس» های عادی و در بیشتر موارد زخم مری ایجاد نمی شود و افراد نباید تصور کنند به علت داشتن علایم خفیف «ریفلاکس» به سرطان مری مبتلا می شوند زیرا فقط «ریفلاکس» مزمن و طولانی مدت است که طی آن سوزش سردل به درد شدید تبدیل و سپس به احساس اختلال در بلع منجر می شود. بنابراین توصیه ما این است که «ریفلاکس» مزمن را جدی بگیرید و درصدد درمان آن توسط پزشک متخصص برآیید زیرا یکی از انواع سرطان های مری که قابل پیشگیری است، سرطان هایی است که ناشی از ریفلاکس مزمن است.